Rząd planuje wprowadzenie elektronicznych paragonów. Nowe prawo ma wejść w życie już na początku 2018.

Projekt rozporządzenia wprowadzającego elektroniczne paragony, którego autorem jest Ministerstwo Rozwoju, trafił właśnie do konsultacji społecznych.  Według prognoz Polskiej Izby Handlu, jeśli nowe, rewolucyjne prawo wejdzie w życie, polskie firmy handlowe na przystosowanie swoich kas fiskalnych do nowych przepisów wydadzą w sumie około 4 miliardów złotych. Pieniądze te w większości trafią do producentów i sprzedawców kas fiskalnych. Stanie się tak dlatego, że zdecydowana większość obecnie stosowanych w polskim handlu kas fiskalnych po wejściu nowych przepisów stanie się bezużyteczna i firmy będą zmuszone do zakupu nowych kas fiskalnych.

Nowe prawo w największym stopniu uderzy w małe, rodzinne firmy, a także osoby starsze zajmujące się handlem, będzie bowiem od nich wymagało zakupu stosunkowo drogich, nowych kas fiskalnych posiadających moduł przechowywania danych i wysyłania e-paragonów. Koszt takich urządzeń wynosi od ok. 2000 zł, co może być sporym kosztem zwłaszcza właśnie dla najmniejszych firm. Kasy te działać będą w taki sposób, że w czasie dokonywania sprzedaży kasa fiskalne od razu będzie wysyłać paragon w wersji elektronicznej do odpowiedniego urzędu.

Nowe prawo ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz przeciwdziałanie tzw. szarej strefie. Jeśli plany rządu Beaty Szydło się ziszczą, polskie firmy handlowe i handlowo – usługowe czeka rewolucja i niemałe wydatki. Prawo ma wejść w życie już w roku 2018.

Więcej o planowanym wprowadzeniu elektronicznych paragonów: tutaj

 


Dodaj firmę do naszego katalogu >>> Katalog firm Warszawa