Coraz więcej rodziców decyduje się na pracowanie pomimo posiadania małych dzieci. Jednocześnie coraz więcej biur zgadza się, aby ich pracownicy przyprowadzali swoje pociechy do pracy. Każdy przedsiębiorca i właściciel firmy, który decyduje się na takie rozwiązanie, musi jednak pamiętać, że dziecko potrzebuje kilku rzeczy, aby czuć się swobodnie i nie przeszkadzać innym w pracy.

 

Pozwól dzieciom przebywać ze swoimi rodzicami

Jeśli zmiana w twojej placówce trwa osiem godzin, dziecko może zwyczajnie nie poradzić sobie z tak długim czasem bez rodzica, zwłaszcza jeśli to jego pierwsze dni w pracy. Dlatego warto pozwolić dziecku raz na jakiś czas odwiedzić swojego rodzica lub dać rodzicom możliwość zajrzenia do dziecka poza czasem jego przerw. W taki sposób unikniemy sytuacji, w której dziecko będzie przestraszone albo w jakikolwiek inny sposób negatywnie zareaguje na długą nieobecność rodzica. Możemy również posadzić takie dziecko bezpośrednio przy rodzicu, ale może się ono szybko znudzić i zacząć przeszkadzać innym pracownikom.

Świetlica dla dzieci koniecznie z doświadczonym opiekunem

Jeśli chcemy zaoferować swoim pracownikom możliwość zostawienie dziecka w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu, co jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, koniecznie musimy zadbać o to, aby dzieci nie były w nim same. I nie chodzi tu tylko o wyznaczenie pracownika, który miałby pilnować dzieci w czasie ich przebywania w naszej firmie. Potrzebujemy kogoś, kto potrafi się nimi zająć i zareaguje, gdyby stało się coś złego. Jednocześnie powinien wiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem oraz co może go zaciekawić, gdyby nie było nikogo innego do zabawy, a dziecko nie potrafiłoby odnaleźć się w nowym miejscu.

Dziecko w pracy w czasie koronawirusa

Koronawirus bardzo zmienił sposób, w jaki pracujemy, a więc też to, jak zajmować się dziećmi i czy w ogóle przyjmować je do siebie, gdy rodzice są w budynku. Wiele osób nie ma możliwości wynajęcia niani, a nie chce zostawiać dziecka samego. W czasach koronawirusa jednak takie rozwiązanie po portu nie wchodzi w grę. Gdy w przedszkolach wciąż panuje kłopot z dezynfekcją i opieką nad dziećmi, ciężko powiedzieć, żeby przyjmowanie dziecka pod dach swojej firmy było mądrą decyzją. Lepiej pozwolić rodzicom pracować zdalnie, co nie tylko będzie tańszym rozwiązaniem, ale także dużo bezpieczniejszym.