Zostały zaledwie godziny na zgłoszenie firmy do tzw. małego ZUS-u. Jeśli firmy nie zrobią tego do 8 stycznia 2019, kolejną szansę na skorzystanie z ulgi będą miały dopiero za rok, czyli od roku podatkowego 2020.

Tak zwany „mały ZUS” dla małych firm to nic innego jak uzależnienie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne od wysokości osiąganego przychodu w poprzednim roku podatkowym. Czyli składki płacone w tym roku będą obliczane na podstawie przychodu osiągniętego przez firmę w roku 2018. Będzie to opłacalne dla tych firm, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód nie większy niż 63 tysiące złotych.

Co zrobić aby płacić w roku 2019 niższy ZUS

Aby móc płacić składki naliczone od przychodu należy najpóźniej do 8 stycznia 2019 wyrejestrować się z ubezpieczeń oraz zarejestrować z nowym kodem ubezpieczenia (rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 0 ten drugu kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Wyrejestrowania i zarejestrowania można dokonać w oddziałach ZUS, a osoby posiadające podpis kwalifikowany lub epuap mogą uczynić to przez internet w serwisie pue.zus.pl.

Jak sprawdzić, czy dokonaliśmy zmian

Status ubezpieczonego ZUS

Status ubezpieczonego z nowym kodem ubezpieczenia 0590, umożliwiającym kalkulację składek na ubezpieczenie społeczne w oparciu o przychody osiągnięte w roku poprzednim, źródło: pue.zus.pl

Swój status ubezpieczonego można sprawdzić w programie epłatnik po zalogowaniu się do serwisu www.pue.zus.pl.

 


Źródło: ZUS