Według przepisów tzw. tarczy 2.0 zleceniobiorcy i osoby samozatrudnione mogą starać się o świadczenie postojowe trzykrotnie. Aby otrzymać świadczenie po raz drugi i trzeci trzeba będzie przesłać do ZUS specjalne oświadczenie.

W serwisie PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) dostępny jest wniosek o przyznanie świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą (druk RSP-D). Wniosek można wypełnić na platformie PUE ZUS i podpisać podpisem ePUAP.

Wniosek ten jednak nie dotyczy przedsiębiorców, którzy otrzymali już świadczenie postojowe za 1 miesiąc i chcą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia po raz kolejny. Według tzw. Tarczy 2.0, przedsiębiorca aby otrzymać świadczenie po raz kolejny (nie więcej niż trzykrotnie) musi złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Wzoru takiego oświadczenia jednak na dzień dzisiejszy ZUS nie opublikował.

27 kwietnia pojawiła się natomiast informacja, że formularz wniosku o przyznanie świadczenia postojowego po raz drugi wraz z oświadczeniem przedsiębiorcy pojawić się ma w serwisie PUE ZUS na początku maja.